Od wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Polacy mogli wjeżdżać do Zjednoczonego Królestwa w celach turystycznych i biznesowych do 6 miesięcy bez konieczności posiadania wizy. Od 2 kwietnia 2025 wprowadzony jest obowiązek uzyskania ETA (Electronic Travel Authorisation) – będzie ona wymagana dla wszystkich obywateli Polski planujących wjazd do Wielkiej Brytanii. Jeśli Państwa pobyt ma trwać dłużej niż 6 miesięcy lub przyjeżdżasz w celach zawodowych (np. do pracy), musisz ubiegać się o odpowiednią wizę.
Rodzaje wiz:
- Turystyczna – Przeznaczona dla wizyt w celach turystycznych dla obywateli krajów objętych obowiązkiem wizowym. Czas oczekiwania 3 dni na wyznaczenie spotkania w Biurze Podawczym oraz ok. 30 dni roboczych na decyzję. Opłata konsularna 118 Euro w trybie normalnym i 382 Euro w trybie ekspresowym.
- Biznesowa – Dla osób udających się na spotkania biznesowe, konferencje, targi objętych obowiązkiem wizowym. Czas oczekiwania 3 dni robocze na wyznaczenie spotkania w Biurze Podawczym oraz ok. 30 dni roboczych na decyzję. Opłata konsularna 118 Euro w trybie normalnym lub 382 Euro w trybie ekspresowym.
- Pracownicza – Dla osób podejmujących zatrudnienie w Wielkiej Brytanii, posiadających ofertę pracy od pracodawcy z Wielkiej Brytanii. Czas oczekiwania na wyznaczenie terminu spotkania około 3 dni robocze, czas oczekiwania na wizę w zależności od rodzaju wizy.
- Studencka – Wiza dla osób, które rozpoczynają naukę w Wielkiej Brytanii. Czas oczekiwania około 3-5 dni robocze na wyznaczenie spotkania. Wymagane dokumenty to m.in. potwierdzenie przyjęcia na uczelnię oraz środki finansowe na utrzymanie.
- Rodzinna – wiza dla osób, które posiadają członka najbliższej rodziny w Wielkiej Brytanii.
Co warto wiedzieć o wizach do Wielkiej Brytanii.
Zanim podejmiecie Państwo decyzję czy aplikację wizową będziecie składać osobiście, czy będzie ona poprzedzona lub oparta o pracę wyspecjalizowanego prawnika, warto mieć na uwadze, że:
- Osoby, które nie mają statusu osiedlonego, mogą przebywać w Wielkiej Brytanii w celach turystycznych lub wizyt do 6 miesięcy bez wizy. Osoby, które posiadają status osoby osiedlonej, nie potrzebują wizy na różne cele, takie jak turystyka, odwiedziny rodziny i przyjaciół, podróże służbowe czy krótkie kursy edukacyjne. Jednakże, od 1 stycznia 2021 roku, osoby zamierzające pracować lub studiować w UK dłużej niż 6 miesięcy będą potrzebowały wizy.
- I najważniejsza uwaga. Nie ma nigdy gwarancji, że wiza zostanie przyznana. Nawet pomimo wielu starań ze strony aplikanta, jak i konsultantów i prawników, decyzję podejmowane są przez urząd imigracyjny, który może odmówić przyznania wizy.
Czy mogę podróżować na dowodzie osobistym do Wielkiej Brytanii jako obywatel Polski?
Niestety, nie. Aby wjechać do Wielkiej Brytanii, należy posiadać ważny paszport. Dowód osobisty nie jest już uznawany jako dokument podróży po wyjściu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej.
Czy wizy do UK wydawane są jednokrotnego wjazdu czy wielokrotnego wjazdu?
Standardowo wizy do Wielkiej Brytanii (np. wizy turystyczne) pozwalają na wielokrotny wjazd w okresie ich ważności. Należy jednak pamiętać, że każdy pobyt nie powinien przekroczyć 90 dni (o ile konkretna kategoria wizy nie stanowi inaczej). Dokładne zasady zależą od rodzaju wizy.
Najnowsze komentarze